V popredí stojí hnedovlasý chlapec s okrúhlymi okuliarmi s šošovkami ZEISS MyoCare a smeje sa do fotoaparátu. V pozadí sú dve dievčatá so šošovkami ZEISS MyoCare hrajúce sa s obručami a gymnastickými loptami.
ZEISS PRE ŠPECIALISTOV NA OČNÚ STAROSTLIVOSŤ

Šošovky ZEISS MyoCare

Lepší pohľad na život.

Naše najúčinnejšie dizajny šošoviek zamerané na spomalenie progresie myopie. MyoCare vychádza z inovácií spoločnosti ZEISS a z vyše dekády skúseností s vývojom šošoviek na kontrolovanie progresie myopie.

  • Účinná kontrola myopie u detí
  • Dobrý zrak pre všetky pozorovacie uhly
  • Komfortné videnie
  • Plná UV ochrana

Myopia je celosvetovo čoraz väčší problém

  • 50 %

    svetovej populácie môže mať do roku 2050 myopiu.​1

  • ~ 90 %

    mladých ľudí v mestských oblastiach v Ázii mladších ako 20 rokov má myopiu.2

  • > 2 dekády

    základného a klinického výskumu a úspešná aplikácia riešení šošoviek na kontrolu myopie vo východnej Ázii.  ​

  • V roku 2014

    zahájila spoločnosť ZEISS svoje partnerstvo so štúdiou LIFE Child na monitorovanie vývoja refrakcie u belošských detí.

  • > 1,3 mil.

    údajových bodov zozbieraných v prieskume trhu Euronet za posledných 20 rokov vo viac ako 400 optikách rozložených po celom Nemecku.

Mladé hnedovlasé dievča bez okuliarov, ktoré si trie oči pri čítaní knihy.

Jeden problém – mnoho riešení.

Optické, lekárske a behaviorálne terapie.

Keďže myopia má viaceré zástupné príčiny, neexistuje žiadna jediná liečba myopie. Na trhu v skutočnosti existujú mnohé možnosti liečby vrátane optických, lekárskych a behaviorálnych terapií.
Voľba terapií myopie pre deti by mala byť založená na veku prepuknutia choroby a osovej dĺžke alebo refrakcii v určitom veku, spolu so znalosťou ich individuálnej miery progresie a celkovom rizikovom profile. Komplexné terapie myopie zahŕňajú kombináciu poradenstva k životnému štýlu, metódu korekcie refrakcie na celodenné používanie a metódy kontroly myopie na zmiernenie alebo elimináciu ďalšej progresie.

Jeden problém – mnoho riešení
3D ilustrácia špeciálnej pevnej kontaktnej šošovky na noc.

Ortokeratológia pre progresívnu myopiu

Špeciálne pevné kontaktné šošovky sa nosia cez noc, aby sa umožnilo jasné videnie počas dňa. Pretváranie rohovky účinne koriguje refrakčné chyby, pričom spomaľuje osové predĺženie. Jeho účinky sa môžu líšiť zo dňa na deň.

3D ilustrácia mäkkej kontaktnej šošovky.

Mäkké kontaktné šošovky

Mäkké kontaktné šošovky s duálnym zaostrovaním sa nosia počas dňa. Mäkké kontaktné šošovky majú koncentrované optické zóny, ktoré simultánne vytvárajú foveálnu korekciu a sietnicovú myopickú defokusáciu.

Šošovky detských okuliarov s čierno-červeno-slaboružovým rámom so srdiečkami.

Šošovky do okuliarov

Najmenej invazívna a najprístupnejšia metóda korigovania myopie. Výhodou špeciálnych dizajnov okuliarových šošoviek je, že korigujú zrak a zároveň kontrolujú progresiu myopie. Šošovky do okuliarov novej generácie využívajú optické mikroštruktúry, čo pozitívne prispieva ku kontrole progresie myopie. Šošovky do okuliarov sa nosia ľahko, sú cenovo dostupné a väčšinou dobre prijímané a tolerované, čo z nich robí to najpraktickejšie riešenie.

3D ilustrácia očného kvapkadla.

Farmaceutické metódy

Patrí sem aplikácia farmaceutických prípravkov. Farmaceutické metódy (napr. nízke dávky atropínu) by mali byť účinné pri kontrole progresie myopie.

3D ilustrácia čiernobielej futbalovej lopty.

Vonkajšie aktivity

V rámci prevencie alebo oneskorenia prepuknutia myopie sa odporúča pravidelná vonkajšia aktivita. To predstavuje aspoň 2 hodiny prerušovaného času stráveného vonku každý deň vrátane ďalšieho času vonku po škole.3

Šošovky ZEISS MyoCare v béžovo-ružovom ráme sú znázornené na svetlomodrom balóne. V pozadí je ďalší o niečo tmavší modrý balón.

Nový dizajn šošoviek.

Vytvorenie simultánnej konkurenčnej defokusácie.

Naša najnovšia šošovka navrhnutá na kontrolu progresívnej myopie u detí je založená na viac ako dekáde inovácií a skúseností spoločnosti ZEISS pri kontrolovaní myopie, v spolupráci s expertmi na optiku, ako sú vedci špecializujúci sa na materiály a zrak, oční praktickí lekári a akademici. Dizajn šošoviek ZEISS MyoCare zahŕňa vedecké koncepty z preukázaného vedeckého výskumu, poznatky založené na dôkazoch a účinnú liečbu vrátane ortokeratológie, mäkkých multifokálnych kontaktných šošoviek, vedy a novej generácie okuliarov.

Disko ilustrácia ZEISS MyoCare zboku.

Nájdenie ideálnej rovnováhy.

Dokonalá kombinácia rozdielnych parametrov optimalizácie a špecifického dizajnu.

Účinná šošovka na kontrolu myopie sa musí vysporiadať s istými dizajnovými výzvami a nájsť optimálnu rovnováhu medzi kontrolou progresie myopie a dobrým zrakom. Do našich riešení ZEISS na kontrolu myopie sme preto začlenili:

 

  • Centrálnu zónu dostatočne malú na vytvorenie účinnej funkčnej zóny premietajúcej myopickú defokusáciu na blízky okraj blízko k fovee
  • Strednú dodatočnú optickú mohutnosť povrchu na vyvolanie zamýšľanej relatívnej myopickej defokusácie
  • Starostlivo vybraný faktor výplne na zabezpečenie vysokej účinnosti pri zachovaní dobrej nositeľnosti

Technológia ZEISS C.A.R.E.

Disko ilustrácia ZEISS MyoCare zboku.

Technológia ZEISS C.A.R.E.

Cylindrical Annular Refractive Elements – cylindrické anulárne refrakčné prvky.

Predstavenie technológie C.A.R.E.® – zameraná na dodanie „zastavovacieho signálu“ na spomalenie progresie osového predĺženia. Pozostáva zo striedajúcich sa defokusačných a korekčných zón v kruhovom vzore na prednom povrchu, ktoré sa rozširujú smerom k okraju šošovky.

Spôsob spravovania a striedanie korekčných i funkčných prvkov naprieč celým predným povrchom šošovky je kľúčový na zachovanie nositeľnosti. Pomer medzi týmito dvoma prvkami v rámci funkčnej zóny je opísaný tzv. faktorom výplne, t. j. distribúciou defokusačných prvkov a korekčných úsekov a šošovky MyoCare a MyoCare S využívajú faktor výplne 0,5.

2 dievčatá a 1 chlapec s nasadenými šošovkami ZEISS MyoCare. Pozerajú sa na kvet, dve z troch detí sa pozerajú na kvet cez lupy.

Dizajn ZEISS ClearFocus.

Riešia neustály pohyb očí.

Šošovky do okuliarov musia zohľadňovať pohybujúce sa oko za šošovkou, aby sa zabezpečilo, že zamýšľaná korekcia a myopická defokusácia sú zachované pre všetky uhly pozerania. Pri dizajne ZEISS ClearFocus sú pre všetky smery pozerania zachované optimálna refrakčná korekcia podľa refrakčných nárokov pacienta aj zamýšľaná myopická defokusácia. Toto je dôležité nielen pre odlišné správanie sa pri pozeraní sa cez centrálnu číru zónu pri venovaní sa nejakej úlohe so zaostrením, ale aj pre nezamýšľané pohľady a kmitanie oka k okraju šošovky.

Dizajn ZEISS ClearFocus okrem toho na rozdiel od typických sférických šošoviek single vision účinne minimalizuje vyvolanie hyperopickej defokusácie.

Dizajn ClearFocus.
Dva čiarové grafy, ktoré znázorňujú porovnávaciu matematickú simuláciu sférických šošoviek single vision (načerveno) a šošoviek MyoCare (namodro).

Porovnávacia matematická simulácia sférických šošoviek single vision (načerveno) a šošoviek MyoCare (namodro)

Dizajn ZEISS ClearFocus zameraný na účinné minimalizovanie vyvolania hyperopickej defokusácie.

Sférická chyba na sférických šošovkách single vision je zjavná vo vzdialenosti asi 10 mm od stredu šošovky, pričom záporná mohutnosť sa zväčšuje smerom k vonkajšiemu obvodu šošovky, čím sa vyvolá hyperopická defokusácia.

V porovnaní s tradičnými návrhmi sférických šošoviek vykazujú šošovky ZEISS MyoCare plochú a takmer invariantnú sférickú chybu naprieč šošovkou, čím sa zaistí, že fókus zostáva blízko k zamýšľanej ulite fókusu, t. j. blízko k sietnici. So zväčšujúcou sa výstrednosťou od stredu šošovky sférická chyba dokonca rastie mierne pozitívnejšie, čím sa vyvolá relatívna myopická defokusácia.

V skratke, dizajn ZEISS ClearFocus použitý pri šošovkách MyoCare® účinne minimalizuje nežiaducu hyperopickú defokusáciu pre všetky pozorovacie uhly.

Tri obrázky znázorňujúce míľniky vo vývoji. Vľavo zdravotník umiestňuje bábätko na váhu; uprostred je meraný chlapec oproti dĺžkovej tabuľke na stene; a vpravo je dievča podstupujúce očný test.

Nový prístup k meraniu účinnosti.

Miera emetropickej progresie.

Každý zákrok na kontrolu progresie myopie má svoje výhody a nevýhody, avšak každá možnosť sleduje spoločný cieľ: Spomaliť progresiu myopie.

Míľniky vo vývoji ponúkajú dôležité informácie o vyvíjajúcom sa zdraví dieťaťa. Dosiahnutie konkrétnych míľnikov v danom veku ukazuje, že dieťa sa vyvíja podľa očakávania. Porovnanie medzi normálnym fyziologickým rastom a súčasným rastom pacienta je potrebné na pozorovanie, či je prítomný nejaký typ nefyziologickej odchýlky.

ZEISS MyoCare vykazuje priemernú mieru emetropickej progresie pre osovú dĺžku s priemerom 70 % a ZEISS MyoCare S s priemerom 68 %.4

Miera emetropickej progresie.
Čiarový graf, ktorý ukazuje ročné zníženie progresie osovej dĺžky – základná hodnota podľa veku.

Krivky zdravého fyziologického rastu primerane veku.

Iné to nie je ani pri vývoji zraku. V tomto prípade je zameranie na rozdiel medzi fyziologickým predĺžením oka a nefyziologickým (myopickým) predĺžením. Inak povedané, nakoľko vzdialený je súčasný stav dieťaťa od zdravého fyziologického rastu primerane veku u emetropických detí. Cieľom je kopírovať alebo sa čo najviac priblížiť ku krivkám zdravého fyziologického rastu primerane veku emetropických detí.

Fyziologická emetropická krivka v grafe funguje ako základná hodnota použitá ako referencia na zhodnotenie účinnosti liečby nášho zákroku pri myopickej progresii, MyoCare.

Čiarový graf, ktorý vyobrazuje ročnú progresiu osovej dĺžky znázorňujúcej fyziologický emetropický rast čiernou farbou dole, myopický rast červenou farbou hore a výsledky pre šošovky ZEISS MyoCare modrou farbou uprostred. Z tohto grafu sa dá odvodiť, že progresia myopie je pod krivkou myopického rastu, ak sa nosia šošovky ZEISS MyoCare.

Pomer emetropickej progresie ako percento účinnosti.

Pomer emetropickej progresie predstavuje po stanovení základnej hodnoty liečby parameter na indikovanie, nakoľko sa deti so zákrokom približujú ku krivke emetropického rastu oproti krivke myopického rastu.

Cieľom je dostať krivku absolútnej redukcie pre riešenie na kontrolu myopie (modrá čiara) čo najbližšie ku krivke fyziologickej emetropizácie (čierna čiara) oproti myopickej krivke (červená čiara).

Pomer emetropického rastu sa vypočíta pomocou konkrétneho vzorca.

Dizajny ZEISS MyoCare účinne spomaľujú progresiu myopie, aby sa viac priblížili ku krivke fyziologického rastu.4

Portrét mladého chlapca s okuliarmi, s ďalším portrétom staršieho dievčaťa s okuliarmi vedľa neho. Pod dvoma snímkami portrétov sú rôzne okuliarové rámy a šošovky.

Riešenia šošoviek na kontrolu myopie, pretože každé dieťa je jedinečné.

ZEISS MyoCare a ZEISS MyoCare S

Pokiaľ ide o zaistenie úspešnej liečby, kľúčová je poddajnosť. Preto je veľmi dôležité, aby poskytovatelia očnej starostlivosti zvolili stratégiu, ktorá dáva dôraz na vysokú úroveň nositeľnosti a pohodlia. Výberom prístupu, ktorý budú pacienti považovať za ľahký a pohodlný na použitie, môžete pomôcť zaistiť optimálne výsledky a spokojnosť pacientov:

  • MyoCare® tvrdý variant dizajnu s menšou čírou zónou a silnejšou strednou adičnou optickou mohutnosťou, ktorá je vhodná napríklad pre mladšie deti, pri ktorých je progresia rýchlejšia
  • MyoCare® S má väčšiu centrálnu číru zónu s jemnejšou strednou adičnou optickou mohutnosťou, ktorá je vhodnejšia napríklad pre staršie deti a dospievajúcich, u ktorých je progresia pomalšia, a tam, kde je potreba ľahšej adaptácie.

Prečo by ste si mali vybrať šošovky MyoCare®.

Zrak tak dobrý ako so šošovkami single vision.

  • 95 %

    detí používajúcich ZEISS MyoCare alebo ZEISS MyoCare S potvrdilo, že sa adaptovali na šošovky v priebehu 3 dní.5

  • 92 %

    zo všetkých účastníkov subjektívne hodnotilo videnie so ZEISS MyoCare ako veľmi dobré pri vzdialenostiach do diaľky.5

  • 94 %

    hodnotili šošovky MyoCare a MyoCare S ako veľmi dobré pri vzdialenostiach nablízko.5

Portfólio MyoCare®

Lepší pohľad na život.

Inovácie ZEISS MyoCare.

Nové návrhy šošoviek poskytujúce simultánnu súperiacu defokusáciu.

Dizajn šošovky na kontrolu myopie zameraný na spomalenie progresie myopie u detí je postavený na 2 pilieroch.

  • Ikona zobrazujúca tri kruhy.

    Technológia ZEISS C.A.R.E. (Cylindrical Annular Refractive Elements – cylindrické anulárne refrakčné prvky)

    Striedajúce sa defokusačné a korekčné zóny v kruhovom vzore na prednom povrchu, ktoré sa rozširujú smerom k okraju šošovky. Tieto mikroštruktúry dodávajú „zastavovací signál“ na spomalenie progresie osového predĺženia.6

  • Ikona zobrazujúca oko v kruhu s tromi šípkami – vľavo, dole a vpravo.

    Dizajn ZEISS ClearFocus

    Optimalizovaný zadný povrch zameraný na odstránenie rastového signálu minimalizuje hyperopickú defokusáciu na okraji šošovky. Refrakčná korekcia, ako aj zamýšľaná myopická defokusácia pacienta je zachovaná pre všetky smery pozerania. Táto technológia podporuje účinnosť a nositeľnosť šošoviek ZEISS MyoCare.

Kontaktujte nás

Ako vám môžeme pomôcť?

Formulár sa načítava...

Kontaktujte nás

Informácie zadané v kontaktnom formulári použije  Carl Zeiss Slovakia, s.r.o. na zodpovedanie vašej žiadosti e-mailom alebo telefonicky. Kliknite sem a prečítajte si naše vyhlásenie o ochrane údajov.


  • 1

    Holden BA, Fricke TR, Wilson DA, Jong M, Naidoo KS, Sankaridurg P, Wong TY, Naduvilath TJ, Resnikoff S, Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050 (Celosvetový výskyt myopie a vysokej myopie a časové trendy od roku 2000 do 2050), Ophthalmology. 2016;123(5):1036–1042.

  • 2

    Chen M, Wu A, Zhang L, a kolektív. Narastajúci výskyt myopie a vysokej myopie medzi študentmi stredných škôl v meste Fenghua, východná Čína: prieskum na 15-ročnej populácii. BMC Ophthalmol. 2018;18(1):159. doi: 10.1186/s12886-018-0829-8.

  • 3

    Xiong S, Sankaridurg P, Naduvilath T, Zang J, Zou H, Zhu J, Lv M, He X, Xu X. Time spent in outdoor activities in relation to myopia prevention and control: a meta-analysis and systematic review. (Čas strávený vonkajšími aktivitami v súvislosti s prevenciou a kontrolou myopie: metaanalýza a systémový posudok.) Acta Ophthalmol. 2017; 9 5 ( 6 ):551- 5 6 6 . d o i: 10 .1111/ a o s .13 4 0 3.

  • 4

    Ohlendorf, A., a kolektív (2024, 5. – 9. mája). Účinnosť kontroly myopie prostredníctvom miery emetropickej progresie (EPR):1-ročné nosenie okuliarov s cylindrickými anulárnymi refrakčnými prvkami (CARE)
    [Abstrakt z prezentácie na konferencii]. Združenie pre výskum zraku a oftalmológie (Association for Research in Vision and Ophthalmology, ARVO), výročné zasadanie, Seattle, WA, United States.
    EPR pre deti vo veku 7 – 12 rokov, keďže veľkosť vzorky pre vekové rozpätie od 6 do 13 rokov bola malá. Keď bola zohľadnená celá vzorka od 6 do 13 rokov, EPR pre ZEISS MyoCare bola 71 %.

  • 5

    Dvojročné prospektívne, multicentrické, dvojito slepé, randomizované kontrolované klinické skúšanie vedené strediskom Tianjin Eye Hospital Optometric Center, Čína, 2022, na 80 myopických deťoch s predpísanými šošovkami ZEISS MyoCare, 80 myopických deťoch s predpísanými šošovkami ZEISS MyoCare S a 80 myopických deťoch so šošovkami ZEISS Single Vision. 12-mesačné predbežné výsledky prezentované na ARVO 2024.

  • 6

    Hongkongská polytechnická univerzita (Hong Kong Polytechnic University) vlastní udelené patenty (vrátane čínskeho patentu: CN103097940) na anulárnu koncentrickú šošovku na kontrolu myopie, ktoré sú licencované spoločnosti Carl Zeiss. Spoločnosť Carl Zeiss začala v roku 2021 vyvíjať v spolupráci s Lekárskou univerzitou Wen-čou (Wenzhou Medical University) najnovšiu technológiu cylindrických anulárnych refrakčných prvkov pre šošovky do okuliarov, ktorá sa používa v dizajnoch šošoviek MyoCare.