- Home
- Preskúmajte Better Vision
- Zdravie + prevencia
- Šklbe vám v očiach?
Šklbe vám v očiach?
Príznaky, príčiny, liečba a prevencia
Šklbanie je síce obvykle neškodné, ale môže k nemu dochádzať náhle a je považované za mimoriadne dráždivý jav. Čo lekári nazývajú fascikulácia, je bežne známe ako šklbanie. BETTER VISION vysvetľuje príčiny, ako sa môžeme šklbania zbaviť uvoľňovaním očí a čo môžeme robiť v rámci prevencie.
Sme si plne vedomí toho, že naše očné viečka robia pravidelné pohyby, pri ktorých naše oči pokrývajú dostatočným množstvom slzného filmu. No ak očné viečka robia rýchle a nepravidelné pohyby, ako by sa mihotali, potom niečo nie je celkom v poriadku – príčin môže byť mnoho. Obvykle sa niet čoho báť.
Príznaky:
Ak vám začnú šklbať oči, nepanikárte – v skutočnosti vám šklbe iba jedno oko. Šklbanie môže mať veľa rôznych podôb – buď si ho sotva všimnete, alebo vaše horné či dolné viečko by mohlo byť popletené. Šklbanie je väčšinou neškodné, aj keď trvá aj niekoľko dní.
Príčiny:
Spúšťačmi šklbania sú väčšinou stres, nervy, úzkosť, priveľa kofeínu, unavené oči (napr. z dôvodu práce za počítačom alebo intenzívneho používania digitálnych zariadení), vysoký krvný tlak alebo nedostatok spánku. Všetky tieto faktory vyvíjajú na naše nervy veľkú námahu a môžu spôsobovať mimovoľné svalové kŕče okolo očí. Aby sme sa vyjadrili presnejšie, nervové výboje z tvárových nervov (Nervus facialis) spôsobujú spontánne šklbanie horného očného viečka (Musculus levator palpebrae superioris) a spodného očného viečka (Musculus orbicularis oculi).
Ako jedna z ďalších príčin sa uvádza nedostatok minerálov, obvykle v súvislosti s horčíkom (hypomagneziémia). Horčík je dôležitý na zabezpečenie správnej komunikácie svalov a nervov. Ak je ho nedostatok, nervy môžu svalom vysielať nesprávne signály. Okrem šklbania môžu tiež vznikať kŕče v nohách. Nedostatok horčíka je často spôsobený nezdravou alebo nevyváženou stravou a k ďalším možným dôvodom patria hnačka a diéty. Naše telá okrem toho niekedy potrebujú viac horčíka, napríklad v tehotenstve alebo pri pravidelnom cvičení. Nedostatok horčíka môžu spôsobovať aj cukrovka, chronické obličkové ochorenia, celiakia (intolerancia na lepok) a alkoholizmus. Nedostatok horčíka si môžete nechať zistiť u svojho všeobecného lekára jednoduchým krvným testom.
V zriedkavejších prípadoch môže byť šklbanie spôsobené infekciami, neurologickými poruchami, sklerózou multiplex alebo mozgovými nádormi. Ďalej môžu byť príčinami cudzie telieska v očiach, konjunktivitída, zápal očného viečka alebo malé lézie na rohovke, napr. ako dôsledok nesprávneho vkladania kontaktných šošoviek. Ak sa šklbanie vyskytuje spolu s príznakmi mŕtvice a rečovými či zrakovými poruchami, ako je dvojité videnie, ihneď sa poraďte s lekárom, pretože môže ísť o prvotné znaky srdcového záchvatu alebo infarktu.
Liečba:
Na zmiernenie akútnych príznakov použite utierku nasiaknutú horúcou vodou. Na päť až desať minút si ju priložte k očnému viečku. Teplo vám môže uvoľniť svaly až do tej miery, že šklbanie ustúpi. Podobný efekt sa dá dosiahnuť pomocou gélových okuliarov alebo masiek. Môžete si ich zakúpiť v lekárni alebo v predajniach kozmetiky a zdravotníckych pomôcok a dajú sa používať v teplom aj studenom stave. Príznaky je možné zmierniť aj jemným masírovaním šklbúceho očného viečka. Ak je šklbanie spôsobené nedostatkom horčíka, obvykle sa dá napraviť prechodom na stravu, ktorá je bohatá na horčík. K takejto strave patria búrske a lieskové oriešky, špenát, slnečnicové semienka, proso, ryža, fazule, ovsená kaša a minerálna voda obohatená o horčík. Akútne šklbanie môžu takisto zmierniť magnéziové doplnky.
Vo všeobecnosti platí, že ak sa u vás šklbanie nevyskytuje často, jeho liečbou sa nemusíte zaoberať. Návšteva lekára je skutočne nutná len v prípade, že šklbanie pretrváva po niekoľko týždňov alebo sa postupne zhoršuje. V takom prípade vám odporúčame navštíviť lekára. Očný lekár vie zistiť, či môže šklbanie spôsobovať zraková porucha. Pri neliečení môže aj malá zraková porucha viesť k preťažovaniu očí, čo povedie k šklbaniu. Ak si nemôžete u lekára naplánovať skorý termín, môžete zájsť aj k optikovi, ktorý pomocou očného testu zistí, či máte zrakovú poruchu. Ak nič nenasvedčuje zrakovej poruche, mali by ste sa obrátiť na neurológa, ktorý vylúči príčiny ako mozgový nádor alebo nervové poškodenie.
Skríningový online test zraku ZEISS
Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Prevencia:
Šklbaniu môžete predchádzať rôznymi spôsobmi – všetko závisí od jeho príčiny. Ak sa ako príčina javí stres, priveľa kofeínu, nezdravá strava alebo nedostatok spánku, šklbanie možno eliminovať korigovaním týchto vecí. S fyzickým alebo duševným stresom vám môžu pomôcť relaxačné techniky. Môžete pritom využiť rôzne spôsoby, napr. profesionálne relaxačné cvičenia, autogénny tréning, jogu, meditáciu, športovanie, viac spánku, počúvanie upokojujúcej hudby alebo absolvovanie dlhej prechádzky. Pomôcť vám môže aj masáž – buď postihnutej časti oka, hlavy alebo chrbtu. Ak trávite príliš veľa času pred počítačom a príčinou šklbania je digitálna únava očí, v rámci prevencie vám môže pomôcť špeciálny pár počítačových okuliarov.
Môj zrakový profil
Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí