- Home
- Preskúmajte Better Vision
- Zdravie + prevencia
- Prečo je dobrý zrak dôležitý
Prečo je dobrý zrak dôležitý
Ak niektorý zo zmyslov chýba, musia zaň všetku prácu prevziať ďalšie zmysly. Oči zohrávajú v tejto sústave dôležitú úlohu.
Naše oči sú naším kontaktom s prostredím. Ľudský mozog pretvára množstvo neurónov videnia, počutia, vnímania vôní a zápachov, ochutnávania a dotykov do zmysluplného celku. Nad našimi zmyslami však nepremýšľame dovtedy, kým niektorý z nich neprestane pracovať.
Ľudia majú päť zmyslov: oči na videnie, jazyk na ochutnávanie, nos na vnímanie vôní/zápachov, uši na počúvanie a pokožku na dotykové vnímanie vnemov. Najdôležitejším zmyslovým orgánom sú však oči. Zrakom vnímame až 80 percent všetkých stimulov. A ak niektorý z iných zmyslov prestane fungovať (napríklad chuť alebo čuch), budú nás práve oči najlepšie chrániť pred rizikami.
Príklad: nádchy
Vírusy nádchy ročne zaútočia v priemere trikrát až štyrikrát. Keď ľudia takýto vírus dostanú, cítia sa unavení a funkčnosť ich čuchu a chuti sa zhorší. Preto napríklad nebudeme schopní vnímať zhnité jedlo. Čuch je geneticky vopred určený program. Používal sa ako základný nástroj na prežitie, keďže jediným spôsobom odlíšenia jedlých vecí od nejedlých bol čuch. Ak čuch prestane fungovať, preberajú jeho funkciu oči – sledujú napríklad, či nenájdu stopy plesní alebo iné nežiaduce prvky, a zameriavajú sa na čítanie malých písmen dátumu exspirácie.
Skríningový online test zraku ZEISS
Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Príklad: jedlo a nápoje
Môže to najprv znieť zvláštne, ale okrem chuti sú to práve oči, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu v tom, či niečo chutí dobre, alebo nie. Na rozdiel od iných zmyslov je chuťový zmysel veľmi slabý: očami dokážeme rozpoznať tisíce farieb, ale chutí iba päť: sladkú, kyslú, slanú, horkú a tzv. „umami“, t. j. mäsovo-prírodný zvýrazňovač chuti (nájdeme ho najmä v paradajkách, syre a mäse). Ako sme však už uviedli, chuťový zmysel nemá „sídlo“ iba na jazyku, ale aj v očiach. Napríklad žltú, oranžovú, a najmä červenú potravu považujeme za sladšiu ako potravu inej farby. V minulosti to zmiatlo dokonca aj profesionálnych znalcov vína. Keď im francúzski výskumníci ponúkli biele víno zafarbené červenou potravinárskou farbou, deväť z desiatich takéto víno nedokázalo odlíšiť od bežného červeného vína.
Príklad: hľadanie partnera
Zrakový zmysel zohráva rozhodujúcu úlohu v čare prvého momentu. Gestá, výrazy tváre a jazyk tela majú veľký podiel na celkovom dojme. V priebehu zlomku sekundy ľudia dokážu určiť, či je pre nich niekto atraktívny, alebo nie. Ide iba o vzájomné spoznávanie a v tejto oblasti hrá čuch významnú úlohu.
Príklad: postihnutie sluchu
Milióny ľudí na celom svete čelia problémom so sluchom. Iba niekoľko z nich využíva na zlepšenie sluchu technické vymoženosti, ktoré v súčasnosti existujú. Pre týchto ľudí môže byť konverzácia vo veľkej skupine iba zmesou slov a hudba iba zmesou hluku. Títo ľudia sú ohrození aj inými rizikami, keďže nedokážu vnímať klaksóny, policajné sirény ani pískanie kanvice na vodu. Celý objem práce musia prevziať oči – v doprave, domácnosti aj vo voľnom čase.
Príklad: slepota
Ľudia postihnutí slepotou musia svoj hendikep kompenzovať inými zmyslami. Napríklad po intenzívnom nácviku dokážu svoj sluchový zmysel používať na vlastnú orientáciu v priestore a čuch na rozpoznávanie ľudí a miest.
Ľudia, ktorí kedysi videli a oslepli následkom ochorenia alebo nehody, si po celý zvyšok života budú pamätať farby. Ľudia, ktorí nevidia od narodenia, farby vôbec nepoznajú, ale dokážu rozumieť významu svetla a tmy a jasu a tmavosti.
Môj zrakový profil
Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí