- Home
- Preskúmajte Better Vision
- Zdravie + prevencia
- Od miernej po vážnu kataraktu
Od miernej po vážnu kataraktu
Všetko, čo potrebujete vedieť o operáciách, liečbe a preventívnych opatreniach
Postupne vám slabne zrak a pred očami sa vám objavuje hustý oblak, až sa nakoniec pozeráte cez hustú hmlu. Katarakta (sivý zákal) je síce vážna očná choroba, ak sa nelieči, no v súčasnosti sa dá bezpečne liečiť bežnou operáciou, pri ktorej sa obnovuje zrak. BETTER VISION vysvetľuje: Aké chirurgické metódy a liečby existujú pri katarakte a čo je najúčinnejšie v rámci prevencie?
Kataraktu zatiaľ nie je možné liečiť liekmi. Operácia však predstavuje účinnú možnosť liečby: zakalená šošovka sa vymení za umelú (známu ako vnútroočná šošovka) vyrobenú z akrylátu alebo silikónu. Aj keď môže vytvárať dojem náročnej operácie, v praxi ide o jednu z najbezpečnejších operácií vôbec a bežne sa ňou lieči katarakta. Vlastne je to v súčasnosti najčastejšie vykonávaná operácia. Pacient a lekár sa dohodnú na termíne operácie. Zásadným faktorom je pritom to, do akej miery zakalená šošovka ovplyvňuje pacientovi život. Prvými príznakmi katarakty sú zrakové poruchy, ktoré vyzerajú ako hmla, a zvýšená citlivosť na svetlo. Pri postupujúcej chorobe sú typickými príznakmi blednúce farby a kontrasty, problémy vidieť pri zotmení alebo nedostatku svetla, silnejšom oslnení a znížená schopnosť prispôsobiť sa svetlu a tme. V prípade katarakty má zakaľovanie pomalý a dlhoročný priebeh. Z tohto dôvodu pacienti obvykle idú k lekárovi, až keď je už príliš neskoro. Pri dedičných kataraktách sa odporúča operáciu podstúpiť čo najskôr, aby sa čo najrýchlejšie obnovil pacientovi zrak a aby sa znížilo riziko trvalého poškodenia. Operácia bez odkladu je potrebná tiež pri vekom podmienenej katarakte. Pri neliečení môže katarakta spôsobiť slepotu. V ďalšom texte sa dozviete viac o operáciách a prevencii katarakty.
Katarakta: Ako prebieha operácia?
Operácia katarakty sa štandardne vykonáva ako ambulantný zákrok. Na začiatku sa aplikuje lokálne anestetikum do postihnutej oblasti vo forme očných kvapiek alebo injekciou. Celková anestézia sa používa ojedinele a aplikuje sa pri deťoch alebo v osobitných prípadoch, napr. keď majú pacienti silný kašeľ. Keď začne účinkovať anestézia, lekár začne vyberať zakalenú šošovku z oka, ktoré je postihnuté najviac, a do oka začne „ukotvovať“ novú, umelú šošovku. Operácia druhého oka sa uskutoční neskôr, a až potom, keď sa prvé oko zotaví a funguje tak, ako má. Aby mohol lekár vybrať vhodnú umelú šošovku, musí presne odmerať postihnuté oko. Je to jediný spôsob, ako zabezpečiť hladký priebeh operácie bez komplikácií a aby pacient mohol následne vidieť rovnako dobre aj s novou šošovkou. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov sa pri vyše 75 percentách všetkých operácií katarákt používa lekárske vybavenie od ZEISS. Liečba katarakty pozostáva z veľa rôznych krokov a niekoľko typov zariadení – od diagnostiky až po pooperačnú starostlivosť. ZEISS ponúka v rámci celého procesu tie správne produkty a riešenia, ktoré pomáhajú lekárom pri liečbe katarakty.
Aké operácie sú k dispozícii?
V ďalšom texte sa dočítate všetko o štandardných operačných postupoch pri liečbe katarakty. Kliknite tu, ak chcete zistiť viac o štruktúre a funkciách očí.
V súčasnosti sa pri liečbe tohto ochorenia používajú dva chirurgické zákroky: extrakapsulárna extrakcia katarakty (ECCE) a intrakapsulárna extrakcia katarakty. Najbežnejšou z týchto dvoch je extrakapsulárna operácia. V tomto prípade zostáva „prirodzené uloženie“ šošovky, alebo inak šošovková kapsula, neporušené. Šošovka sa odstráni, ale jej „zadná stena“ je nedotknutá. Výhodou tejto metódy je, že novú umelú šošovku je možné ukotviť v oku pevnejšie. Existujú tri možné spôsoby, ako uskutočniť extrakapsulárnu extrakciu katarakty: fakoemulzifikácia, operácia katarakty femtosekundovým laserom a manuálna ECCE.
Intrakapsulárna extrakcia katarakty
Intrakapsulárna extrakcia katarakty je v súčasnosti zastaranou metódou. Vykonávala sa až do 60. rokov minulého storočia, kedy bola nahradená extrakapsulárnou extrakciou katarakty. Intrakapsulárna extrakcia katarakty zahŕňa úplné vybratie zakalenej šošovky a jej kapsuly z oka. Tento postup je obyčajne pomerne rizikový a vykonáva sa iba vo výnimočných prípadoch, napríklad keď nie sú zo zdravotných dôvodov možné iné spôsoby.
Fakoemulzifikácia
Fakoemulzifikácia predstavuje najčastejší spôsob liečby katarakty. Po anestézii sa prevedie malá incízia (dva až tri milimetre) a do oka sa zavedie ultrazvuková sonda. Sonda pomocou ultrazvukových vĺn rozloží zakalenú šošovku a odsávaním sa odstránia čiastočky katarakty. Chirurg následne opatrne vloží prispôsobenú, skladaciu umelú šošovku do oka cez miniatúrnu incíziu. Stehy nie sú potrebné: incízia je tak malá, že časom sa sama zahojí.
Operácia katarakty femtosekundovým laserom
Operácia katarakty pomocou femtosekundového lasera sa dnes označuje za najpresnejší a najšetrnejší dostupný zákrok. Incízia, rozklad aj odstránenie šošovky sa vykonávajú femtosekundovým laserom, čo je počítačom riadený laser. Názov má po svetle, ktoré vyžaruje – jeho dĺžka sa nachádza vo femtosekundovom rozsahu. Femtosekundy sú neuveriteľne krátke – jedna femtosekunda predstavuje podiel 0,000000000000001 z dĺžky jednej normálnej sekundy. Laser prichádza do styku s pokožkou iba na zlomok sekundy, vďaka čomu je operácia maximálne šetrná. Operácia katarakty femtosekundovým laserom nie je vhodná pre pacientov s veľmi tvrdou šošovkou z dôvodu pokročilého štádia choroby.
Manuálna ECCE
Ako už napovedá názov, manuálna extrakapsulárna extrakcia katarakty prebieha ručne, teda bez použitia lasera či ultrazvuku. Chirurg urobí incíziu, ktorá sa potom zošije. Toto zošitie (sutúra) spôsobuje stiahnutie a zakrivenie šošovky. Proces hojenia pri manuálnej ECCE trvá dlhšie a sprevádza ho zvýšené riziko zápalu. Tento druh operácie sa preto vykonáva iba vo výnimočných prípadoch, napr. pri pacientoch s pokročilou kataraktou s cieľom ochrániť rohovku alebo ak je šošovka taká tvrdá, že ju nemožno roztaviť a odstrániť vcelku.
Po operácii: Na čo treba pamätať?
Po operácii katarakty je pacient spravidla hneď poslaný domov. Ak sa operácia vykonáva s hospitalizáciou, pacient štandardne zostáva na pozorovanie na dva až tri dni. Rovnako ako pri väčšine očných liečebných postupov je absolútne nevyhnutná kvalitná pooperačná zdravotná starostlivosť. Po operácii musí mať pacient nasadený obväz s mastičkou aspoň na 24 hodín v rámci ochrany a starostlivosti o oko. Na štyri týždne sa tiež predpíšu antibiotické a protizápalové očné kvapky. Očný lekár bude v pravidelných intervaloch sledovať proces hojenia. Pacienti musia po operácii katarakty dodržiavať nasledujúce pravidlá:
- Neškriabte si oko ani naň nevyvíjajte tlak.
- Užívajte všetky predpísané lieky podľa pokynov.
- Choďte na pooperačné kontroly.
- Nezapájajte sa do športových ani iných fyzických aktivít, a to hlavne v niekoľkých prvých dňoch po operácii.
- Zabráňte kontaktu vody, šampónu alebo mydla s okom.
- Nenavštevujte saunu a nechoďte plávať.
Síce to nie je zaručené, no ak nemá pacient s kataraktou žiadne iné problémy s očami, po tejto operácii sa mu pravdepodobne úplne obnoví jeho zrak. Inak povedané, pacienti už nebudú musieť nosiť okuliare ani kontaktné šošovky, aby videli jasne. Jasne budú vidieť hneď po odstránení obväzov nasledujúci deň. Podobne platí, že ak má pacient iné očné choroby alebo zrakové poruchy, po operácii je potrebné ich korigovať správnou optickou pomôckou.
Ako možno zabrániť katarakte?
Nezabúdajte, že všetky príčiny katarakty zatiaľ neboli odhalené. V závislosti od príčiny máte na výber z množstva spôsobov prevencie katarakty. Vekom podmienená katarakta je prirodzenou súčasťou procesu starnutia. Tomuto typu katarakty nie je možné zabrániť – to isté platí pre dedičnú kataraktu. Osýpková infekcia v maternici môže taktiež spôsobiť kataraktu u nenarodeného dieťaťa. Zaočkovaním proti osýpkam tak môžete predísť vzniku katarakty u vášho nenarodeného dieťaťa. Najlepším postupom je overiť si svoje zaočkovania ešte pred otehotnením alebo hneď po otehotnení, a podstúpiť potrebné očkovania.
Inak neexistujú žiadne iné účinné spôsoby pri prevencii katarakty okrem vyhýbaniu sa určitým faktorom, ktoré zvyšujú riziko prepuknutia katarakty. Patria k nim tieto:
- Fajčenie a alkohol: Keďže sa preukázala súvislosť fajčenia s kataraktou, zbavenie sa tohto zlozvyku (alebo ešte lepšie, ani s ním nezačať) môže prispieť k prevencii katarakty. To isté platí pre nadmernú konzumáciu alkoholu.
- Cukrovka: Ďalším rizikovým faktorom je cukrovka. Hlavnými opatreniami pri prevencii cukrovky sú vyvážená strava, dostatok spánku a pravidelné cvičenie. Ak bola už choroba diagnostikovaná, musí sa bezodkladne liečiť.
- Poranenia oka: Riziko vzniku katarakty zvyšujú tiež poranenia oka. Toto riziko možno znížiť nosením ochranných okuliarov počas vykonávania nebezpečných úkonov (napr. vŕtanie alebo brúsenie).
- UV žiarenie: Na zabránenie poškodeniu z UV lúčov by ste mali nepretržite nosiť okuliare s UV ochranou, a to hlavne na dovolenke, v soláriu či v horách. Slnečné alebo lyžiarske okuliare robia medvediu službu pri ochrane vašich očí a účinne znižujú riziko vzniku katarakty. Upozorňujeme, že UV svetlo a UV lúče sú rizikom aj počas oblačných dní. Svoje oči a pokožku si preto chráňte pred UV lúčmi po celý čas, aj v škaredom počasí.
Skríningový online test zraku ZEISS
Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Môj zrakový profil
Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí