- Home
- Preskúmajte Better Vision
- Zdravie + prevencia
- Môžu nesprávne okuliare alebo silné svetlo poškodiť zrak?
Môžu nesprávne okuliare alebo silné svetlo poškodiť zrak?
Povieme vám, čo sa stane, keď musia vaše oči „ťažko pracovať“
Ak okuliare nie sú optimálne prispôsobené, nebudete môcť využívať svoj plný vizuálny potenciál v maximálnej miere. To môže významne ovplyvňovať kvalitu života. Zamyslite sa nad tým: čítanie jedálneho lístka v reštaurácii sa stane utrpením a počas vedenia vozidla sa nebudete cítiť bezpečne. To vedie k niekoľkým otázkam: je možné, aby sa poškodil zrak, ak sú okuliare príliš silné (nadmerná korekcia) alebo príliš slabé (nedostatočná korekcia)? Aké sú dôsledky korekcie zorného poľa, ktorá nie je ideálna? A môže únava zraku alebo nevhodné osvetlenie (bez ohľadu na to, či ide o slabé alebo silné svetlo) predstavovať pre oči riziko? Tím LEPŠIEHO VIDENIA pre vás pripravil prehľad.
Môže sa poškodiť zrak v dôsledku neoptimálneho prispôsobenia okuliarov?
Nie! Nevhodne prispôsobené okuliare nemajú z dlhodobého hľadiska žiadny vplyv na zdravie vášho zraku. Je však potrebné odlišovať medzi zrakom dospelej osoby a zrakom dieťaťa, ktorý sa neustále vyvíja. Ak sú okuliare nedostatočne prispôsobené, môže to viesť k zhoršeniu zraku detí a mladých dospelých osôb. Deti nie sú emetropické, t. j. ich zrak nie je ideálny. Zrak dieťaťa sa vyvíja postupne: od absolútnej blízkosti, napríklad keď sa pozerá na matku, po vzdialenosť na blízko, ktorá je neskôr potrebná na kreslenie a čítanie, až po trojrozmerné videnie do diaľky. Inými slovami: táto mierna hyperopia je spočiatku výhodou a ide o stav, na ktorý si dieťa časom zvykne. Okuliare môžu pomôcť deťom vo vývoji optimálneho videnia. Vizuálne defekty nepoškodzujú oči dospelých – bez ohľadu na to, či sú krátkozrakí, ďalekozrakí alebo nosia nesprávne okuliare. Namiesto toho sa oči začnú učiť správne zaostrovať na rôzne vzdialenosti a upravovať svoj zrakový výkon, ako aj prispôsobovať sa konkrétnej situácii. Ak sa to bude diať dlhodobo a od očí sa bude vyžadovať väčšie úsilie, môžu sa vyvinúť znateľné symptómy.
Aké sú negatívne následky toho, že okuliare nie sú optimálne prispôsobené?
Okuliare, ktoré nie sú optimálne prispôsobené očiam používateľa, môžu viesť k rozličným symptómom. Nastáva typický problém: zistíte, že okuliare vám neumožňujú dobre vidieť. To vedie k subjektívnemu zhoršeniu zraku. Nevedie to k poškodeniu, ale k pocitu napätia v očiach. A to znamená, že oči musia „ťažšie pracovať“. Možných následkov je mnoho a zahŕňajú bolesti hlavy a krku až po závraty alebo zdvojené obrazy. Ďalším symptómom sú páliace alebo podráždené oči. Nejde však iba o následky nosenia nesprávnych okuliarov. Dôvodom môže byť aj suchý vzduch. Nesprávne prispôsobené okuliare však môžu k tomuto problému významne prispievať.
Skríningový online test zraku ZEISS
Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Môžem si poškodiť zrak, ak budem dlhodobo nosiť nesprávne prispôsobené okuliare?
Nie, vôbec nie. Neexistujú ani žiadne nevýhody, ak sa váš zrakový výkon časom zhorší a vaše okuliare, ktoré boli optimálne prispôsobené, už neposkytujú ideálnu korekciu. Nemusíte vždy zistiť, že nevyužívate celý svoj zrakový potenciál – na takúto situáciu si jednoducho zvyknete. Zhoršený zrakový výkon je teda často možné odhaliť iba použitím objektívneho zdroja – napríklad vtedy, keď sa uchádzate o vodičský preukaz.
Pokiaľ ide o odlesk umelého svetla (napríklad displej mobilného telefónu alebo prenosného počítača) – ani tento faktor nepôsobí na oči negatívne?
Vôbec nie. Nebezpečné môže byť iba priame slnečné žiarenie, pretože očná šošovka zameriava svetlo priamo na sietnicu. Je to podobné ako spolupráca šošovky fotoaparátu snímača. Hrozí trvalé poškodenie buniek pre škodlivé tepelné efekty. Určite ste už zažili krátkodobé oslepnutie potom, ako ste sa pozerali priamo do slnka. Na chvíľu ste stratili zrak, pretože receptory v rohovke boli nadmerne stimulované. Dlhé pozeranie do slnka môže viesť k dlhodobému poškodeniu.
Normálne svetlo (napríklad svetlo emitované displejmi mobilných telefónov alebo prenosných počítačov) je však úplne neškodné. Ani dlhodobé používanie nepredstavuje pre oči žiadne riziko. Dôvody? Na jednej strane sa tieto zariadenia kontrolujú z hľadiska bezpečnosti. Na druhej strane má ľudské oko zabudované mechanizmy – napríklad mihalnice a obočie – ktoré ho dostatočne chránia pred dráždivým a nadmerne jasným svetlom. Dokonca aj samočinné reakcie, ako napríklad prižmúrenie alebo zatvorenie očí, zaisťujú dostatočnú redukciu svetla. Všetky tieto činnosti vykonávate podvedome. Inými slovami: oči sa chránia automaticky samy – neexistuje žiadna situácia ako „príliš veľa svetla“!
Mimochodom – čo má s tým, čo sme uviedli, spoločné zraková ostrosť?
Zraková ostrosť je výraz používaný na charakteristiku všeobecného zrakového výkonu očí: ako dobre dokážete rozpoznávať vzory a obrysy – a to bez ohľadu na to, či máte zrak 20/20 alebo máte slabý zrak, alebo či nosíte okuliare alebo nie. Táto hodnota je u jednotlivých ľudí odlišná. Určuje sa pomocou špecifického zrakového testu a nezávisí od veku. Dobrú zrakovú ostrosť vyjadruje hodnota 1,0. Keď ste mladí, patrí vaša zraková ostrosť do intervalu od 1,0 do 1,6. Počas života sa však zraková ostrosť zhoršuje. Ľudia starší ako 70 rokov obyčajne dosahujú hodnotu od 0,6 do 1,0. Vodiči musia dosiahnuť hodnotu zrakovej ostrosti najmenej 0,7.
Zraková ostrosť zohráva dôležitú úlohu pri prispôsobení vašich okuliarov: optik odmeria objektívnu zrakovú ostrosť a potom určí ďalší požadovaný refrakčný výkon na zachovanie jasne definovaných obrazov na sietnici. Cieľ: dosiahnutie najvyššej možnej zrakovej ostrosti.
Môj zrakový profil
Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí