- Home
- Preskúmajte Better Vision
- Zdravie + prevencia
- Lieky môžu zhoršiť zrak
Lieky môžu zhoršiť zrak
Pri užívaní niektorých liekov treba postupovať obozretne. Za určitých okolností môžu poškodiť zrak.
Očný defekt alebo ochorenie oka nie je vždy príčinou zhoršenia zraku. Aj užívanie niektorých liekov môže spôsobiť to, že oko nebude fungovať normálne.
Zdravé oči dokážu vidieť v nočnej tme aj v prostredí s oslepujúcim slnečným žiarením. Naše oči dokážu rozlišovať tisíce farieb a vnímať golfovú loptičku letiacu vzduchom. To je však možné iba vtedy, keď ľudská „kamera“ dokonale funguje. Mali by ste vedieť: očná chyba alebo ochorenie oka nie je vždy dôvodom, pre ktorý náš najdôležitejší zmyslový orgán niekedy nefunguje tak, ako má. Priamy vplyv na naše oči majú aj niektoré lieky.
Možné vedľajšie účinky rôznych liekov sú tieto: suché oči, zvýšená citlivosť na svetlo, odlesk, rozmazané videnie, zmenené priestorové vnímanie alebo problémy s adaptáciou pri prechode z tmy na svetlo. Niektoré lieky okrem toho zvyšujú penetráciu UV žiarenia. To všetko vplýva na vaše oči.
Ak máte problémy, dobrou voľbou je návšteva lekára. Po prečítaní informácií uvedených v letáku k lieku nikdy neprestaňte užívať liek svojvoľne, bez toho, aby ste sa o tom poradili s lekárom. Lekárovi uveďte symptómy, ktoré pociťujete. Iba veľmi zriedkavo nie je možné nájsť alternatívny liek.
Nižšie uvádzame stručný prehľad:
Antikoncepčné tablety
Niektoré prípravky môžu spôsobovať suché oči. Porozprávajte sa so svojím gynekológom – pravdepodobne vám predpíše iný prípravok. Úľavu od takýchto symptómov môžu priniesť „umelé slzy“, napríklad s obsahom kyseliny hyaluronovej. Tento prípravok si kúpite v lekárni.
Antibiotiká
Užívanie niektorých liekov z tejto liekovej skupiny môže viesť k problémom so zrakom a k pocitu pálenia v očiach. Niekedy sa dostaví aj zvýšená citlivosť na svetlo. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže nastať aj strata farby rohovky. Po ukončení liečby antibiotikami sa symptómy vytratia. Ak však trpíte takýmito problémami, obráťte sa na lekára. Je možné, že vám lekár predpíše iný liek. Ak iný liek nie je k dispozícii, pravdepodobne bude vhodné, aby ste až do ukončenia liečby neviedli vozidlo a nevykonávali iné aktivity. V prípade precitlivenosti na svetlo je veľmi vhodné nosiť dobré slnečné okuliare, vďaka ktorým získate pocit uvoľnenia očí.
Lieky proti alergii
Antialergické očné kvapky často obsahujú lokálne aplikovaný antihistamín (histamín je transmiter, ktorý sa prirodzene produkuje v tele a často spôsobuje alergickú reakciu). Antihistamínové očné kvapky sú veľmi vhodným riešením zápalu spojiviek spôsobeného alergickou reakciou. U niektorých osôb však môžu spôsobovať sčervenanie očí, pálenie v očiach, suché oči, rozmazané videnie, precitlivenosť na svetlo a zvýšené slzenie očí. Tip: Poraďte sa s lekárom o tom, či neexistujú iné metódy liečby
Antiarytmiká
Antiarytmiká sa predpisujú pacientom, ktorí trpia srdcovou arytmiou. Niektoré prípravky (najmä amiodarón) môžu spôsobovať vytváranie miniatúrnych usadenín na prednom povrchu rohovky. Na videnie však tento stav obyčajne nemá žiadny vplyv. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môže zakaliť zrak alebo sa môžu vytvárať okolo svetelných zdrojov farebné prstence. Po ukončení liečby týmto prípravkom sa uvedené symptómy vytratia. Ak sa u vás vyskytnú tieto symptómy, obráťte sa na lekára. Je možné, že užívanie tohto prípravku bude mať vplyv na vaše vedenie vozidla alebo pracovný výkon
Lieky na vysoký krvný tlak
Sú požehnaním pre všetkých, ktorí trpia vysokým tlakom, môžu však spôsobovať aj suché oči. Nižšie uvádzame pár rád: Ak užívate lieky na vysoký krvný tlak a pociťujete nepríjemné vedľajšie účinky, obráťte sa na lekára. Často pomôžu „umelé slzy“, ktoré si kúpite v lekárni.
Lieky na utíšenie bolesti
Často používané nesteroidné antireumatiká (NSAR) – zahŕňajúce lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalycilovú, diklofenak alebo ibuprofén – môžu v zriedkavých prípadoch spôsobiť rozmazané alebo zdvojené videnie. Ak trpíte symptómami po užití týchto liekov, je vhodné, aby vám lekár predpísal iné lieky. Malý počet liekov proti bolesti môže spôsobovať zúženie zorníc. To vedie najmä k problémom s nočným videním. Najlepšou voľbou je opäť výber iného prípravku.
Aj napriek obmedzeniam alebo možným vedľajším účinkom, ktoré môžu mať niektoré lieky, nie je žiadny dôvod na obavy. Vo všeobecnosti platí, že vám lekár určite dokáže pomôcť, a možným problémom sa dá vyhnúť, skôr ako nastanú.
Lieky, ktoré obsahujú kortizón
Lieky, ktoré obsahujú kortizón, sa často používajú na liečbu infekcií v tele. Počas dlhodobej liečby môžu spôsobiť rôzne zmeny v očiach: hrozí riziko nárastu vnútroočného tlaku (glaukómu) a následného poškodenia očného nervu. Kortizónové prípravky môžu tiež zvyšovať rýchlosť tvorby katarakty.
Krátkodobá liečba kortizónovými prípravkami však obyčajne nevedie k žiadnym trvalým poškodeniam zraku.
Môj zrakový profil
Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí