- Home
- Preskúmajte Better Vision
- Zdravie + prevencia
- Konjunktivitída, jačmeň v oku, infekcia viečka atď.: najčastejšie infekcie oka
Konjunktivitída, jačmeň v oku, infekcia viečka atď.: najčastejšie infekcie oka
Všetko, čo potrebujete vedieť: príčiny, liečba a prevencia
Keď začnú oči svrbieť, páliť alebo červenať, môže to byť veľmi nepríjemné a znepokojujúce. Infekcie oka ako konjunktivitída, jačmeň a zápal viečka sú častejšie, ako by ste si možno pomysleli, a majú viacero možných príčin. BETTER VISION vysvetľuje: Ktoré sú najbežnejšie infekcie oka? Ako vznikne infekcia? Čo spôsobuje infekcie, aké sú dostupné liečby a ako im najlepšie predchádzať?
Pri správnej liečbe je možné infekcie oka vyliečiť za veľmi krátky čas. Keď si však vezmeme, že naše oči a tváre sú skôr citlivého charakteru, aj tie najmenšie prejavy infekcie oka, ako je silné svrbenie alebo pálenie, môžu byť veľmi nepríjemné. Dobrou správou je, že väčšine bežných infekcií oka je možné veľmi ľahko predísť. Prezradíme vám, ako na to.
Konjunktivitída
Príznaky konjunktivitídy:
K príznakom konjunktivitídy patria červené oči, páliace oči, svrbenie, opuchnutá spojivka, tlak na oči a veľká citlivosť na svetlo a/alebo prilepujúce sa očné viečka z dôvodu sekrétov.
Príčiny konjunktivitídy:
Konjunktivitídu spôsobujú baktérie (chlamýdia, haemophilus influenzae, pneumokok, gonokok, stafylokok), vírusy (herpes, adenovírus, osýpky, rubeola a ovčie kiahne), parazity (larvy múch, červíky), alergie (rinokonjunktivitída, obyčajne spájaná so sennou nádchou) a externé podnety. Nezápalové príčiny zahŕňajú korozívne látky, poranenia a cudzie telesá v očiach, ale aj dym, UV svetlo, prach alebo prievany. Konjunktivitídu môže vyvolať aj ochorenie vplývajúce na slzné kanáliky. Konjunktivitída patrí k najčastejším infekciám oka.
Liečba konjunktivitídy:
Liečba sa líši podľa príčiny konjunktivitídy. Rozlišuje sa medzi bakteriálnou, vírusovou a alergickou konjunktivitídou. Odporúča sa prestať nosiť kontaktné šošovky až do vyliečenia infekcie.
- Bakteriálna konjunktivitída:
Ľahšie prípady bakteriálnej konjunktivitídy väčšinou odznejú samé od seba a nevyžadujú liečbu. Na urýchlenie procesu hojenia je možné predpísať antibiotické očné kvapky alebo gély. Vážnejšie prípady konjunktivitídy sa liečia formou antibiotík. - Vírusová konjunktivitída:
Vírusová konjunktivitída sa obyčajne nedá liečiť bez vhodných liekov. Na zmiernenie príznakov možno použiť studené obklady a umelé slzy. Ak bola infekcia spôsobená vírusom herpes, ako liečbu možno predpísať Aciclovir. - Alergická konjunktivitída:
V prípade alergickej konjunktivitídy je potrebné najprv určiť alergén. Až potom sa môže začať s liečbou takzvanými stabilizátormi mastocytov a antihistaminikami, ktoré pomôžu imunitnému systému pacienta vysporiadať sa s alergénmi. Očné kvapky znižujúce prekrvenie a obsahujúce kortizón je možné predpísať na zmiernenie príznakov. Pomôcť môžu tiež umelé slzy a studené obklady.
Prevencia konjunktivitídy:
Prakticky neexistuje spôsob, ako predchádzať vírusovej alebo bakteriálnej konjunktivitíde. Ak sú spúšťačom konjunktivitídy vonkajšie podnety (dym, vietor, UV žiarenie), najlepšie by bolo vyhýbať sa im. Snažte sa nosiť športové okuliare s ochranou zraku alebo slnečné okuliare.
Jačmeň
Príznaky jačmeňa:
Ľudia s jačmeňom sa sťažujú na bolesť a tlak v postihnutej oblasti. Môže zasahovať horné aj dolné viečka bez ohľadu na to, ktorá žľaza bola infikovaná. K tomu sa rozlišujú vnútorný a vonkajší jačmeň: vnútorný jačmeň (Hordeolum internum) sa nachádza vnútri očného viečka. Síce je často neviditeľný, ale výsledkom je veľmi červené a opuchnuté viečko. Vonkajší jačmeň (Hordeolum externum) je naopak jasne vidieť.
Príčiny jačmeňa:
Jačmeň je purulentný zápal žliaz na očnom viečku, ktorého spúšťačom je bakteriálna infekcia (obyčajne stafylokok a vo vzácnejších prípadoch streptokoky A). Absces má tvar malého zrnka, preto názov hordeum, čo v latinčine znamená jačmeň. Infekcia môže mať rôzne príčiny, napríklad nedostatok hygieny. Jačmeň môžu spúšťať tiež rôzne rizikové faktory. Patria k nim cukrovka či oslabený imunitný systém. V oboch prípadoch žľazy nefungujú tak, ako by mali, čo vedie k tomu, že baktérie sa dokážu rozmnožovať rýchlejšie.
Liečba jačmeňa:
Pacienti by sa nemali pokúšať vytlačiť jačmeň prstami, pretože hnis by spôsobil ďalšie šírenie infekcie. Jačmeň spravidla odznie sám od seba a nevyžaduje žiadnu zvláštnu liečbu. V procese liečenia však môžu pomôcť ožarovanie infražiaričom, antiseptické očné gély a antibiotické očné kvapky. Ak sa jačmeň nezmenší ani po niekoľkých dňoch, budete sa musieť obrátiť na očného lekára.
Prevencia jačmeňa:
Jačmeň je bakteriálna infekcia, takže riziko nákazy môžete znížiť správnou hygienou a starostlivosťou o oči. V praxi to znamená pravidelne si umývať ruky, a to najmä pred dotýkaním sa očí. Ďalším rizikovým faktorom je oslabený imunitný systém. V tomto prípade majú zmysel všetky preventívne opatrenia, napr. dodržiavanie vyváženej stravy a pravidelné cvičenie.
Infekcia viečka (blefaritída)
Príznaky infekcií viečka:
Infekcia viečka je obyčajne sprevádzaná červenými, stvrdnutými, opuchnutými, svrbiacimi a/alebo páliacimi viečkami. Ďalšími možnými príznakmi blefaritídy sú pocit cudzieho telieska v oku, lesklé okraje očného viečka, lupiny na očných riasach a riasy, ktoré vypadávajú alebo sa ráno prilepujú k sebe.
Príčiny infekcií viečka:
Príčinou infekcií viečka je upchatie mazových žliaz vnútri očných viečok. Spúšťačom tohto upchatia môže byť podráždenie, infekcia alebo nadmerná produkcia tuku. Špeciálne žľazy pod očnými riasami vylučujú tuk, ktorý sa distribuuje v oku pri každom našom žmurknutí, vďaka čomu môže očné viečko ľahko kĺzať po oku. Ak sa tento tuk produkuje v nadmernom množstve, žľazy sa prilepujú k sebe. Oční lekári majú pre tento jav označenie neinfekčný zápal viečka resp. seborea. Infekcia viečka má pri väčšom počte výskytov viacero rôznych príčin. Ako „trojitý S syndróm“ označujú lekári proces, pri ktorom prepuknú infekcia viečka a seborea v rovnakom čase ako infekcia stafylokokom a suché oči (sicca syndróm). Blefaritídu môžu vyvolať tiež prach, dym a prievany.
Liečba infekcie viečka:
Infekcia sa diagnostikuje vyšetrením vnútornej strany viečka, rohovky alebo prostredníctvom oteru z okraja očného viečka. Očný lekár potom väčšinou predpíše antibiotický gél alebo tablety. Pri slabom slznom filme môže byť vhodné predpísať náhradu za slzy (napr. očné kvapky). Pacienti môžu urýchliť proces hojenia tak, že pri čistení viečok budú postupovať opatrnejšie. Každý deň si priložte na oči maximálne na desať minút teplé, vlhké obklady, ktoré pomôžu rozpustiť tuhý sekrét, ktorý sa vytvára v žľazách. Následne pomocou vatovej tyčinky zotrite v smere k riasam rozpustený sekrét a odstráňte ho.
Prevencia infekcií viečka:
Infekcii viečka môžete predísť tak, že sa budete vyhýbať externým podnetom, ktoré ju spôsobujú. Patria k nim dráždivé látky, ako sú prach a dym, ale aj nečistoty vo vzduchu. Pri prevencii blefaritídy pomáha tiež nevystavovať sa prievanom. Ak trpíte chronickou infekciou viečka, príznaky môžete udržiavať pod kontrolou každodenným čistením viečok.
Infekcia rohovky (keratitída)
Príznaky infekcií rohovky:
Príznaky infekcií rohovky sa líšia podľa príčiny a miesta vzniku. Keďže často je zapálená aj spojivka (konjunktivitída), ľudia s infekciami rohovky majú často červené, slziace oči, ktoré vylučujú vodnatú alebo hnisavú látku. Pri zdravej rohovke zostáva infekcia spravidla na povrchu rohovky. V prípade povrchovej infekcie sa mierne zakaľuje iba vonkajšia vrstva (epitel) rohovky. No ak sa zápal rozšíri aj na rohovkovú vrstvu (strómu) pod vonkajšou vrstvou, napríklad v dôsledku poranenia, bude to viesť k väčšiemu zakaleniu v podobe bielej škvrny. Ak sa zapáli aj najvnútornejšia vrstva (endotel), rohovka môže opúchať. Keratitída často spôsobuje intenzívnu bolesť a značne zhoršuje zrak.
Príčiny infekcií rohovky:
Hlavnou príčinou je bakteriálna infekcia, napr. nesprávna starostlivosť o kontaktné šošovky. K obvyklým zárodkom patria pneumokok, stafylokok a streptokok. Riziko bakteriálneho zápalu rohovky zvyšujú ochorenia ako cukrovka alebo oslabený imunitný systém. Spúšťačom infekcie môžu byť tiež vírusy. Najčastejšie sú to adenovírus, vírus herpes simplex a vírus varicella-zoster (vírus ovčích kiahní). Vo veľmi ojedinelých prípadoch môže spôsobovať infekcie rohovky aj huba (candida albicans). Patogény si často nájdu cestu do očí prostredníctvom cudzích teliesok alebo v kontaminovanej vode, napr. vo vode bazéna alebo produktoch starostlivosti o kontaktné šošovky.
Neinfekčnými spúšťačmi sú mechanické dráždenie (poranenia, kontaktné šošovky, očné riasy a iné cudzie telesá), závislosť od alkoholu, príliš veľa hodín strávených za počítačom a nedostatočný slzný film. Ak slzné kanáliky neprodukujú dostatok slznej kvapaliny alebo slzný film nemá dostatočne vysokú kvalitu, dôsledkom môžu byť chronicky suché oči a teda zdrsnenie povrchu rohovky. Ešte viac to môžu zhoršiť deformity očného viečka, pretože slzný film sa v takom prípade nedistribuuje po oku rovnomerne.
Liečba infekcií rohovky:
Podľa príčiny infekcie rohovky existuje celý rad možností liečenia.
- Bakteriálne infekcie:
Bakteriálnu infekciu rohovky možno účinne liečiť antibiotickými očnými kvapkami. Kvapky obmedzia šírenie patogénu a poskytujú rýchlu úľavu. - Vírusové infekcie:
Vírusové infekcie sa štandardne liečia krémom na oči a tabletkami. Mnohí oční lekári dávajú prednosť prostriedku Aciclovir, ktorý sa používa pri liečbe vírusov ovčích kiahní a herpes simplex. - Chronicky suché oči:
V tomto prípade sa pacientom spravidla predpíšu špeciálne očné kvapky, ktoré stabilizujú slzný film a udržiavajú oči vlhké.
Prevencia infekcie rohovky:
Najčastejšou príčinou bakteriálnej infekcie rohovky je nedostatočná hygiena pri vkladaní, vyberaní a odkladaní kontaktných šošoviek. Nositelia kontaktných šošoviek tak môžu predísť bakteriálnej keratitíde tým, že sa budú riadne starať o svoje kontaktné šošovky. To zahŕňa:
- neprekročenie výrobcom odporúčaného trvania nosenia kontaktných šošoviek,
- dodržiavanie pokynov k čistiacim roztokom,
- pravidelné vymieňanie obalu na kontaktné šošovky,
- dôkladné umývanie rúk mydlom pred dotýkaním sa šošoviek,
- opakované čistenie šošoviek, ak boli uložené v čistiacom roztoku dlhšie ako týždeň,
- nepoužívanie čistiacich roztokov až príliš veľakrát.
Skríningový online test zraku ZEISS
Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Uveitída, zápal uvey
Príznaky uveitídy:
K príznakom uveitídy patria červené oči, zvýšená tvorba slznej kvapaliny, zvýšená citlivosť na odlesky, rozmazané videnie a bolesť pri vyvíjaní tlaku na oko. Pacienti sa často sťažujú na to, že vidia chumáče, vločky alebo šmuhy.
Príčiny uveitídy:
Uveitída predstavuje zastrešujúci pojem pre celý rad chorôb, ktoré postihujú vnútorné časti oka a vyvolávajú zápal častí uvey (prostrednej vrstvy očnej gule). Rôznych príčin je tak veľa, že ich na tomto mieste nemôžeme rozobrať podrobne všetky. Oční lekári rozlišujú medzi prednou (anterior), prostrednou (intermediary) a zadnou (posterior) uveitídou.
Liečba uveitídy:
V závislosti od typu uveitídy existuje celý rad možností liečby. Pri liečbe uveitídy sa cieli na odstránenie zápalu v oku, aby sa zmiernili príznaky. To sa dosahuje očnými kvapkami, ktoré rozširujú zrenice (napr. Atropin, Scopolamin a Tropicamid) a obsahujú protizápalové účinné látky. Ak bola uveitída spôsobená infekciou, pomôcť môžu antibiotiká alebo antivirotiká.
Prevencia uveitídy:
V súčasnosti neexistuje žiaden spôsob, ako predchádzať uveitíde.
Infekcia oka, infekcia
Príznaky infekcií oka:
Príznaky infekcie sa určujú podľa jej príčiny. Keďže infekcia oka môže mať veľa možných príčin, neexistujú pri nej žiadne štandardné príznaky. Mnohé infekcie oka sú však sprevádzané zápalom spojivky, pacient má ďalej mierny alebo intenzívny pocit pálenia a vodnatý, hlienovitý alebo purulentný výron. Bakteriálne infekcie zvyčajne spôsobujú červenanie očí, zatiaľ čo pri vírusových infekciách menia farbu očí na ružovú.
Príčiny infekcií oka:
Infekciu oka spôsobujú vírusy, baktérie, parazity alebo huby. Alergie môžu takisto spôsobovať infekcie oka. Najčastejšou príčinou infekcie oka sú vírusy, ktoré sa spravidla vyskytujú na vnútornej strane viečka alebo na povrchu oka. K najbežnejším príčinám infekcií oka patria histoplazmóza a vírus herpesu, a tiež chlamýdia a gonokok (prítomné pri pohlavných chorobách).
Liečba infekcií oka:
Infekcia sa lieči určitým spôsobom podľa jej príčiny. V závislosti od závažnosti infekcie ju možno liečiť antibiotikami alebo očnými kvapkami. Táto možnosť liečby prichádza do úvahy, ak príznaky neodznejú do troch dní. Bakteriálne a mnohé vírusové infekcie bežne odznejú bez akejkoľvek liečby. Pacientom trpiacim akútnymi príznakmi zvyčajne prináša úľavu ochladenie. Príznaky môžu zmierniť voľne dostupné prípravky, ako napríklad svetlík lekársky vo forme kvapiek alebo čaju. Ak pacient trpí alergickou infekciou oka, liečba môže prebiehať použitím antihistaminík. Tieto látky prudko zmierňujú alergické reakcie v tele, napríklad svrbenie alebo kýchanie.
Prevencia infekcií oka:
Infekcie oka sú väčšinou spôsobené dotýkaním sa očí špinavými rukami. Najúčinnejšou formou prevencie je v takom prípade starostlivosť a správna hygiena. Ak prichádzate do kontaktu s nakazenou osobou alebo potenciálne infikovanými predmetmi, pravidelne si umývajte ruky a nedotýkajte sa tváre ani si nedrhnite oči.
Upozornenie: Aj keď sa zdá byť väčšina týchto príznakov neškodná, môžu poukazovať aj na vážne ochorenie. Ak máte pochybnosti alebo ak sa príznaky zhoršujú, ihneď vyhľadajte lekára. Je to veľmi dôležité hlavne v prípadoch, keď sa vám nedarí prísť na to, čo spôsobuje vaše príznaky. Lekár bude vedieť určiť presnú diagnózu na základe vášho chorobopisu.
Môj zrakový profil
Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí